Spiralna Serwetka

Poziom: Średni
Czas: 1,5 godziny
Materiały: 4 kolory włóczki (+1 opcjonalny)

PISEMNA INSTRUKCJA:

Kolorem A wykonujemy magiczną pętlę.
Cały czas kolorem A, *[1 o. łańcuszka, półsłupek, półsłupek nawijany, 2 słupki] w pętli. Wyjmujemy szydełko i zabezpieczamy pętelkę, dołączamy do pętelki kolor B powtarzamy od *. Wyjmujemy szydełko i zabezpieczamy pętelkę, dołączamy do pętelki kolor C powtarzamy od *. Wyjmujemy szydełko i zabezpieczamy pętelkę, dołączamy do pętelki kolor D powtarzamy od *.

 

Rząd 1 Wracamy do pętli z kolorem A, [2 słupki w kolejnym oczku, słupek w kolejnym oczku] 2 razy. Powtarzamy każdym kolorem dookoła. (6)
Rząd 2 Wracamy do pętli z kolorem A, [2 słupki w kolejnym oczku, słupek w kolejnym oczku] 3 razy. Powtarzamy każdym kolorem dookoła (9)
Rząd 3 Wracamy do pętli z kolorem A, [2 słupki w kolejnym oczku, słupek w 2 kolejnych oczkach] 3 razy. Powtarzamy każdym kolorem dookoła. (12)
Rząd 4 Wracamy do pętli z kolorem A, [2 słupki w kolejnym oczku, słupek w 3 kolejnych oczkach]  3 razy. Powtarzamy każdym kolorem dookoła. (15)
Rząd 5 Wracamy do pętli z kolorem A, [2 słupki w kolejnym oczku, słupek w 4 kolejnych oczkach]  3 razy. Powtarzamy każdym kolorem dookoła. (18)
Rząd 6 Wracamy do pętli z kolorem A, [2 słupki w kolejnym oczku, słupek w 5 kolejnych oczkach] 3 razy. Powtarzamy każdym kolorem dookoła. (21)
Rząd 7 Wracamy do pętli z kolorem A, [2 słupki w kolejnym oczku, słupek w 6 kolejnych oczkach]  3 razy. Powtarzamy każdym kolorem dookoła. (24)


Wykańczanie: Uwaga, teraz pracujemy kolorami w odwrotnej kolejności czyli zaczynamy od D. Kontynuujemy kolorem D, półsłupek nawijany w 3 kolejnych oczkach, półsłupek w 2 kolejnych oczkach, Odcinamy kolor D.
Przychodzimy do koloru C [2 słupki w kolejnym oczku, słupek w 6 kolejnych oczkach] 2 razy,  półsłupek nawijany w 3 kolejnych oczkach, półsłupek w 2 kolejnych oczkach, Odcinamy kolor C. 
Przychodzimy do koloru B, [2 słupki w kolejnym oczku, słupek w 6 kolejnych oczkach] 4 razy, półsłupek nawijany w 3 kolejnych oczkach, półsłupek w 2 kolejnych oczkach, Odcinamy kolor B. 
Przychodzimy do koloru A, [2 słupki w kolejnym oczku, słupek w 6 kolejnych oczkach] 6 razy, półsłupek nawijany w 3 kolejnych oczkach, półsłupek w 2 kolejnych oczkach, Odcinamy kolor A. 

Krawędź: Zaczepiamy nitkę w dowolnym miejscu. W każdym oczku dookoła wykonujemy półsłupek nawijany. Na zakończenie łączymy o. ścisłym z pierwszym oczkiem z okrążenia.

Jest to tylko jedna z możliwych wersji wykończenia krawędzi. Można również wykonać półsłupek wsteczny, lub dowolną koronkę.